Жак Вилнев смета дека Мекларен научиле лекција откако не успејаа да се квалификуваат на Индијанаполис 500.

Тимот од Вокинг за прв пат со сопствена екипа дојде на престижната трка со ФЕрнандо Алонсо во болидот, но шпанецот не беше доволно брз за топ 30.

сигурен сум дека тоа е лекција за сите. веројатно тоа е најтешко наптреварување, а тие сакаа да одат сами – изјави вилнев кој победи на инди во 1995 година пред да мине во формула 1.

Многумина сметаат дека Мекларен не успеа да се квлаификува за Индијанаполис затоа што главниот фокус им е врз Формула 1.

инди мора соодветно и сериозно да се одработи, а тешко е да се подтвите за нешто такво со само една трка годишно.

алонсо знае дека не може да ги собори рекордите само со возење во формула 1 и поради тоа оди во други серии.