Тимскиот менаџер на Алфа ромео, Беат Зендер, изјави дека е импресиониран од својот возач Кими Раиконен поради искуството собрано во неговата предолга Формула 1 тркачка кариера.

кими вози без никаква помош и инструкции – откри зендер за германските медиуми, потсетувајќи на познатото “остави ме, знам што правам“ изговорено од финецот додека возеше за лотус.

Годинава Алфа Ромео се тим составен од еден возач откако Џовинаци освои само еден поен од вкупно 32та за екипата во 2019 година.

на почетокот од сезоната малку го разочаравме џовинаци, но како одминува времето тој се повеќе се подобрува.

кими се прави сам, тој разбира се. инженерите разговараат помеѓу себе дали треба да се променат сетинзите на моторот, но кими е тој кој пресекува и кажува како треба. точно знае што и кога треба да се направи.